Make your own free website on Tripod.com

KAPADOKYA'YI KEŞFETMEK İÇİN İHTİYACIN OLAN HER ŞEY BU SAYFALARDA....  

Arama

 

ANA SAYFA

GENEL BİLGİLER

NASIL GİDİLİR ?

GEZİLECEK YERLER

NE ALINIR ?

FOTOĞRAF ALBÜMÜ

KONAKLAMA

DAMAK ZEVKİ

YAPMADAN DÖNME

ZİYARET DEFTERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Kapadokya mutfağı yörede yetişen ürünler etrafında gelişmiş bir mutfaktır. Bu coğrafyada tarımsal ürünlerin çok çeşitli olmaması mutfağı ve beslenme alışkan-lıklarını etkilemiştir. Yeneklerde kullanılan malzemeler ağırlıklı olarak yörede yetişen patates, mercimek, kabak, buğday, nohut fasuyle gibi ürünlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda pekmezin yaygın kullanıldığı gö-rülmektedir. Tahıl(un) ve etten oluşan ye-mek çeşitleri yöre halkının damak zevkine uygun düşmektedir. Büyük yerleşimlerin bir bölümünde, kırsal kesimin tümünde kışlık yiyecekler yazdan hazırlanır. Hazır-lıkların en önemlisi bulgur kaynatmadır. Bulgurun hazırlanışı kullanım biçimine göre iki türlüdür. Soku  denilen   büyük taş di-beklerde dövülerek kabuğu çıkarılan nis-peten iri taneli bulgura "düğü",ince kırılmış bulgura "pıtpıtı" denir. Diğer hazırlıklar pekmez yapımı, şıra kaynatma, mevye-sebze kurutmadır. Meyvelerin ince dilim-lere ayrılıp kurutulmasına "kak" adı verilir.  Bunlar kışın komposto vb.yapımında kullanılır. Başka bir hazırlık, turşu ve yufka ekmek yapımıdır. Üzüm ve Pezek denen pazı, özgün turşu türleridir. Küplere doldurulan üzümlerin üzerine şıra konularak bozulmaları önlenir. Yufka ekmek yapımı,yardımlaşmaya ihtiyaç duyulan bir hazırlıktır. Kadınlar bir araya gelip her gün bir ailenin ekmeğini hazırlarlar.Geleneksel mutfakta iki

mekan içinde yürütülür. Birincisi tandır ve ocağın bulunduğu mekan, ikin-cisi malzemelerin bulunduğu mekan kayıt damı (kiler) dır.Yemek yapımında kullanılan araç ve gereçler arasında topraktan yapılmış çömlek ve tandır iki-lisinin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Yöresel yemeklerden en önemlileri düğü çor-bası, sütlü çorba, ağpakla, nohutlu yahni, kayısı dolma, gendirme, dıvıl ayva dolması ve dolaz'dır.

  Düğü Çorbası: Tereyağının içine salça konup kavrulur, su ilave edilir,içine düğü (ince bulgur) atılır.

  Sütlü Çorba: Kaynamış bulgura ya da düğüye süt ilave edilerek pişirilir.

  Ağpakla(Kuru Fasuyle): Yörede kuru fasulyeye ağpakla denir. Beyaz fasulye, yağ ve kemikli et karışımı bir çömleğe konur. Çömlek yufka ekme-ğinin pişirildiği tandıra gömülür. Gömülü olarak 3-4 saat pişer.

   Nohutlu Yahni: Yapılış şekli biraz ağpaklaya benzer. Soğan ve koyun eti yağda kavrulur. Kavrulan malzeme bir gece önceden suda bekletilen nohutla birlikte çömleğe konur. Su ve salça ilave edildikten sonra tandırda köz haline gelmiş ateşin içine gömülerek pişirilir.

  Kayısı Dolması: Genellikle bitirgen denen tatlı kayısıdan yapılır. Eğer kayısı tatlı değilse pişirirken içine pekmez ilave edilir. Parça et veya kıyma ile kayısılar çömlekte pişirilir.

  Dıvıl: Haşlanmış patates bulgur ile yoğurulup küçük köfteler halinde yağda kızartılır.

  Ayva Dolması: Ayvaların içi oyulduktan sonra düğü ve kıyma karışımı ile doldurulur.Tepsiye dizilir, Pişerken üzerine su ve pekmez ilave edilir.

  Dolaz: Yumurta,süt veya su ile un karıştırılır. Daha önceden kızdırılmış olan yağ karışımının üzerine dökülür, iyice kavrulur. Lengere denen kalay-lanmış yayvan bakır tabağa yerleştirilip üzerine şeker kestirmesi veya bal dökülür.